פיקוח בניה – התהליך בבניית בית פרטי

בניה פרטית היינה פעילות מורכבת ביותר הדורשת כוחות נפשיים גדולים ובמיוחד ראיה כוללת של התמונה הגדולה.
כדי להצליח בפעילות זו צריכה להיות נוכחות של ניסיון עם יכולת ראיה של:
לפני תחילת הבניה (תכנון נכון), בזמן הבניה (פיקוח בניה ופתרון לבעיות בשטח) ולאחר הבניה(החיים בתוך הבית החדש).מומלץ ביותר לכל מי שבונה את ביתו לקבל יעוץ והכוונה לתהליך וכל מה שנלווה אליו.
ברוב המקרים שהבניה מסתבכת,הסיבוכים נובעים מחוסר הבנה ומהכנה לקויה של בני הזוג. לדעתי,תפקידו הראשוני של מפקח הבניה הוא: להכין כראוי את בני הזוג לתהליך המורכב של בניית בית ולייצר בהירות לכל מה שעומד להתרחש ולבנות ביחד עם בני הזוג תוכנית פעולה להצלחת הפרויקט.
מעבר לתפקיד ההסברה וההנחיה החשוב של מפקח בניה הוא גם צריך לנהל את הפרויקט, מעזרה בבחירת אנשי המקצוע כגון,מתכנן,מהנדס,קבלן שלד,קבלן חשמל וכו',דרך הכנת תקציב לפרויקט,הכנת הסכמים ששומרים על בני הזוג אל מול קבלני המשנה.
הכנת לוחות זמנים לפרויקט וביקורות תכופות בשטח, בדיקת איכות העבודה של קבלני המשנה ועמידתם בלוחות הזמנים ובביצוע לפי תכניות הבניה.
במידה ומפקח הבנייה מבצע את עבודתו נאמנה יהנו בני הזוג מבית שנבנה ברמה גבוהה ועם מינימום בעיות,למשך הרבה שנים בעתיד. בנוסף,מפקח בניה טוב מבין את הכוחות הפועלים מעל פני השטח ומתחת לפני השטח ויודע לנווט בין כל הכוחות,לשמירה על איזון בזמן הבניה.
פיקוח בניה טוב מכין את בני הזוג בכל שלב לשלב הבא ודואג לשתף אותם בכל שינוי שנוצר בשטח כדי למנוע אי הבנות ומחלוקות שנובעות מחוסר מידע.

פיקוח בניה – לסיכום

תפקידו של מפקח בניה הוא לנהל את הפרויקט מתוך הניסיון הרב שצבר וראייתו את התמונה הגדולה. הוא ידע לתכנן מראש את פרויקט ולהתכונן מראש לתהליך. תפקיד נוסף וחשוב של המפקח הוא לפקוח את עיניהם של לקוחותיו ולהעביר להם מניסיונו ומהידע שצבר. כך יצור המפקח תחושת בטחון אצל בני הזוג שכל כך חשוב בזמן הבניה.

לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על גדעון אביבי – ניהול ופיקוח בנייה